• Hizmet Rehberi / Hobi Köşesi

KURU SİSTEM HALI TEMİZLİĞİ HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER.

 

Halı tüm dünyada dekoratif olmasının yanında ses izolasyonu açısından bir çok yaşam alanında tercih edilen zemin kaplama malzemesidir. İçinde bulunduğumuz yüzyılda firmaların ofis alanları olarak seçtikleri plaza ve benzeri yapılarda zemin kaplamaları olarak sıklıkla karo halı tercih ettiğini görmekteyiz. Bu çalışma alanlarında kir kontrolünün düzenli olarak yapılması gerekmektedir. Ofislerde kullanılan halıların kullanım  süresinden daha önce yıpranma sebeplerini şöyle sıralayabiliriz;

 

 

Bu tehlikeler;

                                                                                                                    

*Halı kaplı alanların planlanan zamandan önce ekonomik ömrünün tükenmesine sebep olacaktır

 

Bu durum ekonomik olarak bütçeleri zorlamakta , bakım ve işletme maliyetlerini arttırmakta , sıkıntılı  tadilat-değişim süreçleri ile işletmeye iş gücü kaybına sebep olmaktadır.

 

*Hijyenik olmayan ortamda çalışılmaya devam edilmesine sebep olacaktır

 

Bu süreçte tüm ofis çalışanlarının çeşitli sağlık problemleri yaşaması kaçınılmazdır. Bir çok kaynakça ifade edilmekte olan “hasta bina sendromları” temelinde iç hava kalitesini etkileyen halı kaplı alanlar bulunmaktadır. Ofis içi tuvalet kullanımları ve ofis içi katı veya sıvı gıda tüketimlerinden kaynaklanan biyolojik kirlilikler çalışanların sağlığı için büyük tehlikeler doğurmaktadır. Bu durum personelin performans düşüklüğüne , iş gücü kaybına sebep olmaktadır.

 

Önleyici Tedbirler;

 

Ofis dışından içeri gevşek kir ve bakteri , virüs vb olguların taşınmasını engellemek amacı ile ofis dış girişlerine toz ve nem alıcı , tuvalet girişlerine ise özel paspaslar konulmalıdır. Günlük olarak zeminler vakumlanmalı, halı diplerinde biriken gevşek kirler vakumlanarak minimize edilmelidir.

Bu tedbirler bariyer görevi görecektir. Ancak ofis içinde kir birikimine engel olamayacaklardır. Bu sebeple yıl içinde planlı olarak halı temizlik bakımlarının yaptırılması gerekmektedir. Bunu ofis halılarının kirlilik birikimi sürelerini dikkate alarak planlayabilirsiniz. Kullanım yoğunluğuna göre ortalama yılda iki defa komple halı temizliği doğru olacaktır.

 

Halı Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler;

 

 

Halılar yün , naylon ve akrilik malzemelerden imal edilen iplikler ile oluşturulur. Bu iplikler bir tabana bağlanmaktadır. Tabanlar Jüt ve Polipropilen malzemelerden yapılmaktadır. Ancak tabanlar arasındaki lateks bağlayıcı , lateksin formülüne bağlı olarak su tarafından zayıflatılabilir. Bağ zayıfladığı takdirde iki taban bir birinden ayrılır . Buna “delaminasyon”  adı verilir. Bu durum meydana geldiği takdirde , dokuma kıvrılarak bozulacağından halının değiştirilmesi gerekir. Bu durum temelde halıların omurgasının bozulmaması adına ıslak yıkanmaması gerektiğini açıkça göstermektedir. Ancak ıslak yıkama yapılan yükseltilmiş zemin üzeri karo halılarda daha başkaca sorunlarda yaşanmaktadır. Bu sorunları şöyle ifade edebiliriz;

 

 

Kuru Sistemin Önemi;

 

Halılarınızın ekonomik ömrünün doğru kullanımı, gereksiz iş gücü kayıplarının önüne geçilmesini, temizliğin ardından hızlıca alanların tekrar kullanıma alınabilmesi amacı ile önerilen temizleme yöntemi kuru toz ile temizliktir. Sistem tüm dünyada hala hazırda güvenle kullanılmaktadır. Tercih edilen alanlar ticari alanlar, ofis alanları, toplantı salonları, sinema salonları, hastaneler, okullar, ibadethaneler olarak ön plana çıkmaktadır.

Kuru leke çıkarma toz bileşimleri (görünüşte toz talaşa benzerler) sentetik polimerler ve organik leke emicilerden (mikro süngerler)oluşur. Bunlar yağ lekelerini temizlemek için az miktarda çözücüyle doldurulmuştur. Çoğu ürün ayrıca yumuşatıcı su, hafif bir koku, anti-bakteriyel madde ve tekrar lekelenmeyi engellemek için sentetik reçine dağılımları içerir. Temizleme tozu, kuru olarak sınıflandırılsa da, aslında dokununca nemlenir. Sentetik polimerler ve emici maddeler; silindir fırçalı makinelerle kullanılınca, kiri, halı fiberlerinden silen ve emen sünger görevi görürler.

Sistemin avantajlarını şöyledir;

 

 

Sistemin avantajlarından faydalanabilmek için www.kuruhalitemizligi.com adresinden ilave bilgi sahibi olabilir ve iletişim bilgilerimizden bize “Destek Servis Tesis İşletme Ve Yönetim Hizmetleri” ‘ ne ulaşarak iş yerinizin halı temizliği için teknisyenlerimizden ücretsiz olarak analiz çalışması talep edebilirsiniz.  

 

Teknisyenlerimiz tarafından yapılacak iş yerinizin analizini Hafif / Orta / Ağır trafik alanlarını ve yıllık ihtiyacı dikkate alınarak, hazırlanacak bakım ve derin temizlik programları kapsamında halı alanlarınızın temizlik hizmeti maliyetlendirilerek tarafınıza teklif halinde sunulur.

Talebiniz halinde temizlik makine , ekipman ve ürünlerini firmamızdan satın alabilir ve tesisinizin temizliğini kendi elemanlarınız ile yapabilirsiniz. Yada temizlik ihtiyacınıza göre makine ve ekipmanı kiralayabilirsiniz. Bu suret ile gerekli ekipman kullanımı ve temizlik eğitimi tarafımızca bedelsiz olarak sunulmaktadır.

 

Yılma BERİK

Operasyon Koordinatörü

 

Destek Servis Tesis İşletme ve www.kuruhalitemizligi.com  Yönetim Hizmetleri Tic.Ltd.Şti www.destekservis.com.tr

 

Burada yer almayan diğer markaların tamir, bakım, onarım hizmetini vermekteyiz

Sitemizde ve duyurularımızda ismi geçen logolar ve markalar ilgili firmaların tescilli markalarıdır.


SERVİS ÇAĞIRMAK İÇİN TIKLAYINIZ

  SORULARINIZ İÇİN UZMANLARIMIZA ULAŞABİLİRSİNİZ 444 0 517  
www.tamircim.com  
10079
12850 12355 12498 10956 12739

 
ÇAĞRI MERKEZİ 444 0 517

KlimaStores | Klima Yetkili Servis
Copyright
© 2011 - Tamircim.com - ALTOGRUP Tüm Hakları Saklıdır

 

Tamircim.com
ÇAĞRI MERKEZİ

444 0 517